2021 Yaz Tatili Ödevleri

9. Sınıflar

Çap Yayınları Üçgenler fasikülünün tamamı yaz tatilinde çözülecek

 • Stephen W. Hawking
  Evrenin Kısa Tarihi isimli kitap okunacak.
 • Our Planet: Gezegenimiz (2011) isimli belgesel izlenip yorumlanacak.

 • Wordwall'da test hazırlama       

Atom Modelleri+Kimyasal Türler Arası Etkileşimler         

Verilen 2 konu ile ilgili 10ar soruluk etkinlik wordwall uygulamasında hazırlanması gerekiyor.

 

 • Preparing a test or activity on Wordwall application       

Atom Models//Interaction between chemical species   

An activity should be prepared about given topics in Wordwall application

Biyoloji ile alakalı araştırma projesi hazırlanacaktır.(Örnek olarak TUBİTAK PROJE YAZIM KLAVUZU incelenebilir.)
PROJE TEMATİK ALANLARI ;
-Sağlık Teknolojileri
-Bilim Tarihi
-Sağlıklı Beslenme
-Ekolojik denge olabilir.
Araştırma Projesi için 5 tane makale okunup, incelenecektir.
Hazırlanan proje ve okunan makalelerin özet kısımları dosya halinde hazırlanacaktır.
Dönem başladığında projenin sunumu tüm gruplara yapılacaktır .

1. AŞAĞIDA VERİLEN KİTAPLAR OKUNARAK TAHLİLLERİN YAPILMASI.
- BEN BİR GÜRGEN DALIYIM – HASAN ALİ TOPTAŞ
- YOKSULLUK İÇİMİZDE – MUSTAFA KUTLU
- İÇİMİZDEKİ ŞEYTAN- SABAHATTİN ALİ
- BEYAZ ZAMBAKLAR ÜLKESİ- GRİORİY PETROV
- UÇURTMA AVCISI – KHALED HOSSEİNİ
- SOL AYAĞIM- CHRİSTY BROWN
- ÜÇ SİLAHŞÖRLER – ALEXANDRE DUMAS
- YABANCI- ALBERT CAMUS
- BEYAZ DİŞ – JACK LANDON
- SERENAT – ZÜLFÜ LİVANELİ
- KARDEŞİMİN HİKAYESİ – ZÜLFÜ LİVANELİ

NOT: KİTAPLARIN İÇİNDEN EN AZ ÜÇ TANESİ OKUNACAKTIR.

2. Ceyhun Atuf Kansu'nun“Balım Kız Dalım Oğlan” deneme kitabını okuduktan sonra en az 3 sayfa olacak şekilde bir tane deneme örneği yazınız. Not: Yazım kurallarına ve noktalama işaretlerine dikkat ediniz.

"Arkadaşlar, aşağıdaki kitaplardan birini seçerek dikkatle okumanızı ve bir kitap tanıtımı yazmanızı istiyorum. Kitap tanıtımında ilk önce “künye” olur; yani sırasıyla kitabın başlığı, yazarı, yayınevi ve yazım yılı. Bu bilgilerden devamla okuduğunuz kitabın yazarının yaşamını ve mesleki hayatını araştırarak tanıtmanızı; daha sonra kitabın temel tezini – yani yazarın kitapta hangi tezi savunduğunu, romansa yazarın neyi anlatmak istediğini açıklamanızı istiyorum.
Kitap Önerileri
1) Azizler ve Alimler – Terry Eagleton – Agora Kitaplığı Yayınevi
Yaşayan en büyük düşünürlerden olan Eagleton’ın ilk ve tek romanı olan Azizler ve Alimler’de, birbirinden oldukça farklı tarihi figürler ilginç bir rastlantı sonucu İrlanda’daki bir balıkçı kulübesinde bir araya gelir ve tartışmaya başlarlar. Bunlardan biri ünlü Wittgenstein, diğeri ise onunla yolculuk yapan Mihail Bahtin’dir. Wittgenstein “sınırlı insan aklından ve dilin iletişimi sınırlamasından” bıkmış; Bahtin ise 1917 Devrimi’nde aradığını bulamamış ve kendini “yemeğe vermiştir.” Soyut ideallerinde aradıklarını bulamayan iki karakter, Ulysess romanından çıkıp gelen Leopold Bloom ile tanışır. Daha sonra balıkçı kulübesinde, Büyük Britanya Krallığı’na karşı savaşan ve “esir düşmeye hazırlanan” İrlanda Cumhuriyet Ordusu komutanı James Connolly ile karşılaşırlar ve sohbete başlarlar: “Hristiyanlık İsa’nın idealleri üzerine mi yoksa ölüsü üzerine mi inşa edildi? Kitleleri harekete geçiren, canlı kanlı insanlar mıdır yoksa şehitler mi?”
2) Türkiye 1643 Goşa’nın Gözleri – Oktay Özel – İletişim Yayınları
Osmanlı arşivinin en önemli kaynaklarından defterler konusunda uzman olan Oktay Özel’in romanında, 17. Yüzyıl Anadolu’sunun çarpıcı bir hikayesini buluruz. Celali İsyanları nedeniyle darmadağın olmuş bir kırsal kesimden büyükşehirlere göç; kişisel dramlar ve bireyleri çevreleyen ve tamamen habersiz olunan tarihsel/iklimsel koşullar çarpışırken gerçekleşir ve ortaya muazzam bir roman çıkar.
3) Hayvanlardan Tanrılara Sapiens – Yuval Noah Harari – Kolektif Kitap
Harari’nin çok tartışma yaratan kitabının en büyük özelliği şu olsa gerek: İnsanoğlunun bugünü ve geleceği tartışmalı ve tehlikeli hale geldikçe, insan olmanın ne anlama geldiğini geçmişe bakarak yeniden yanıtlamaya çalışırız. Bu kitap da 21. Yüzyıl’da bu tarz “zor sorular” için bir başucu eseri niteliğinde. Akademisyen tarihçilerin cevaplamaktan kaçındığı birçok soruyu cesurca ele alan bu kitapta insan olmak ile Homo Sapiens olmak arasındaki farkı açıkça görüyoruz: İnsanoğlu kaderi ve geleceği baştan belirlenmiş, yarattığı kültürle nevi şahsına münhasır bir canlı mıdır yoksa gezegenin tamamını ele geçirmiş, kafası karışık bir biyolojik tür müdür? Bu sorunun, yanıtlanmasa bile yalnızca sorulması bile tüm bakış açınızı değiştirecek.
4) Gökkuşağını Çözmek – Richard Dawkins – Kuzey Yayınları
Dawkins bu kitabında Aydınlanma Çağı’ndan beri sık sık sorulan, Romantizm akımının doğuşuna neden olmuş bir soruyu yanıtlamaya girişiyor: Evrenin sırrının, doğadaki düzenin ve her şeyin cevabının çözülmesi insan hayatındaki heyecanı öldürüp bizi makineleştirir mi? Yoksa bizi çevreleyen dünyanın gizemine eriştikçe önümüzde yepyeni sorular, insanoğlu için taptaze maceralar mı belirir? Kitaba adını veren “sırrı çözülmüş gökkuşağı”, ünlü İngiliz şair Keats’in bir şiirinden alınmış ve evrene benzetme olarak kullanılmış. Dawkins’e göre, gökkuşağının oluşumunun bilimsel aşamalarını çözmek onun verdiği heyecanı ve ilhamı azaltmaz; bilakis, onu yepyeni bir çerçeveden görmemizi sağlar.
5) Mülksüzler – Ursula Le Guin – Metis Yayınları
2018 yılında aramızdan ayrılan büyük yazar, feminist ve aktivist Le Guin’in muazzam eseri Mülksüzler bir bilim kurgu romanı. Bu kısa kurgu eserin içine çok fazla soru sığdırılmış: Bireyin toplum içindeki yeri nedir? Kamusal düzen kişisel yaratıcılığa köstek mi olur destek mi? Roman, yazıldığı dönemdeki Soğuk Savaş atmosferinden ilhamla birbirinin zıddı iki dünya arasında sıkışmış, ikisine de ait olamayan ve kişisel özgürlüğünü, benliğini her iki dünyadan da sıyrılmakta bulan bir karakter üzerinden kurgulanıyor ve birey olmanın ne demek olduğunu düşündürüyor.
6) Aydınlanma – Lloyd Spencer, Andrzej Krauze – NTV Yayınları
“İnsan aklının büyük destanı” olarak nitelenen Aydınlanma akımı, tartışmasız bir şekilde günümüz dünyasını oluşturur. Kentleşme, sanayileşme, bilimsel keşifler, toplumsal alt üst oluşların arka planında hep bu düşünce vardır: İnsan aklı bir gün evrenin tüm sırlarını çözecek, akıl-dışı tüm inanç ve düzenler yerle bir olacak ve “bilinçten ibaret insan” geleneksel tüm kurumların yerini alan yenilikler yaratacak. Bu akım sanatta, felsefede, siyasette, orduda, kişisel ilişkilerde; yani insanlığın tüm alanlarında yankı buldu. Bugünü anlamak için, Aydınlanma düşüncesini anlamak şarttır ve çizgi-roman şeklinde yayımlanan bu kitap başlangıç için kesinlikle ideal.
7) Romantizm – Duncan Heath, Judy Boreham – NTV Yayınları
Bir önceki kitabın tanıtımında yazılan her şeyi unutun; Romantik düşünür ve sanatçılara göre insan aklı sınırlıdır; dolayısıyla evrenin, toplumun ve bireyin özündeki büyüye asla erişemez. Romantik sanatçılar, fabrika bacalarının kent silüetlerini ele geçirdiği bir dönemde doğaya; toplumsal düzenin bireyi sildiği bir dünyada kişinin iç dünyasına yöneldiler. Ortaya muazzam mimari eserler, anıtsal romanlar ve en duygulu şiirler çıktı; fakat maalesef günümüz dünyasını kasıp kavuran ırkçılık da romantizmin bir ürünüydü. Aydınlanma ve Romantizm kitaplarını sırayla okuduktan sonra dünyaya bakışınızın değişeceğinden eminim.
8) Gülün Adı – Umberto Eco – Can Yayınları
Gelmiş geçmiş en entelektüel tarihçi olan Umberto Eco’nun, filmi de çekilen anıtsal romanı bir Orta Çağ manastırındaki cinayet soruşturmasını ele alıyor. Eserin baş karakteri ampirik, yani deneyselci bir İngiliz; karşısında ise tutucu, yüzlerce yıllık Katolik manastır geleneklerini devam ettiren bir dünya var. Cinayet çözülürken, Eco usta bir yazarın yapması gerektiği gibi bireylerin üzerinden bütün bir Orta Çağ düşüncesini çözümler. Baş karakter Baskerville’li William soruşturmasını yürüttükçe Papa ve İmparator arasındaki yetki kavgası, manastırdaki günlük yaşam, sabah ve akşam ayinlerinin esas anlamı ortaya çıkıyor. Özellikle Orta Çağ Avrupa kültürü üzerine uzmanlığıyla tanınan Eco’nun tüm birikimini tek bir kurguda birleştiren bu kitabını, söz konusu dönemin meraklıları ve edebiyat severler için şiddetle tavsiye ederim.

A3 BOYUTUNDA TÜRKİYE SİYASİ DİLSİZ HARİTA HAZIRLANARAK İLLERİN YERLERİ ÇALIŞILACAK ÇEVRE SORUNLARI ÜZERİNE MAKALELERİN TARANARAK ÇEVRE SORUNLARININ ÇÖZÜMÜ İE İLGİLİ YENİ YAKLAŞIMLAR ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME YAZISI YAZINIZ. RÜZGARI DİZGİNLEYEN ÇOCUK FİLMİ İZLENECEK VE İKLİM, SOSYAL-TOPLUMSAL, EKONOMİK VE SİYASİ AÇIDAN DEĞERLENDİRMESİ YAPILACAK.(KISA BİR YAZI ŞEKLİNDE) NİTELİK SORU BANKASI TAMAMLANACAK.

"Estetik değerlere sahip eserler" denildiğinde aklınıza İslam medeniyetinden hangi örnekler gelmektedir? Kültürümüzdeki mimari, edebiyat, musiki, hat, tezhip, ebru, minyatür alanındaki en önemli örnekleri ve kim tarafından yapıldığını araştırarak güzel bir sunum hazırlayınız.

 • 9TH AND 10TH GRADERS: DURING THIS SUMMER HOLIDAY, YOUR SOLE GOAL IS TO PICK A NETFLIX SERIES YOU REALLY ENJOY AND MAKE SHORT SUMMARIES OF EACH EPISODES AS YOU PROGRESS THROUGH THE SERIES. THE SUMMARIES SHOULD INCLUDE BRIEF EXPLANATION OF THE MAIN EVENTS IN EACH EPISODES THE CHARACTERS OR NEW CHARACTERS INTRODUCED. THE PLOT AND SCENES YOU HOPED COULD HAVE BEEN DIFFERENT OR WISH TO CHANGE.
 • SHOULD BE SUBMITTED BEFORE THE NEW SEMESTER BEGINS/MS WORD MICROSOFT IS ACCEPTED AND YOU CAN ALSO SUMMIT HAND WRITTEN SUMMARIES.

10. Sınıflar

Çap yayınları Çokgenler ve Dörtgenler fasikülünün tamamı yaz tatilinde çözülecek.

 • Stephen Hawking Benim Kısa Tarihim isimli kitap okunacak. 
 • Cosmos: Bir Uzay Yolculuğu (2014) isimli belgesel izlenip yorumlanacak.

 • Wordwall'da test hazırlama       

Asit-Bazlar ve Karışımlar             

Verilen 2 konu ile ilgili 10ar soruluk etkinlik wordwall uygulamasında hazırlanması gerekiyor.

 • Preparing a test or activity on Wordwall application

Acid&Bases//Solutions

An activity should be prepared about given topics in Wordwall application

Biyoloji ile alakalı araştırma projesi hazırlanacaktır.(Örnek olarak TUBİTAK PROJE YAZIM KLAVUZU incelenebilir.)
PROJE TEMATİK ALANLARI ;
-Sağlık Teknolojileri
-Bilim Tarihi
-Sağlıklı Beslenme
-Ekolojik denge olabilir.
Araştırma Projesi için 5 tane makale okunup ,incelenecektir.
Hazırlanan proje ve okunan makalelerin özet kısımları dosya halinde hazırlanacaktır.
Dönem başladığında projenin sunumu tüm gruplara yapılacaktır .

1. AŞAĞIDA VERİLEN KİTAPLAR OKUNARAK TAHLİLLERİN YAPILMASI.
- BEN BİR GÜRGEN DALIYIM – HASAN ALİ TOPTAŞ
- YOKSULLUK İÇİMİZDE – MUSTAFA KUTLU
- İÇİMİZDEKİ ŞEYTAN- SABAHATTİN ALİ
- BEYAZ ZAMBAKLAR ÜLKESİ- GRİORİY PETROV
- UÇURTMA AVCISI – KHALED HOSSEİNİ
- SOL AYAĞIM- CHRİSTY BROWN
- ÜÇ SİLAHŞÖRLER – ALEXANDRE DUMAS
- YABANCI- ALBERT CAMUS
- BEYAZ DİŞ – JACK LANDON
- SERENAT – ZÜLFÜ LİVANELİ
- KARDEŞİMİN HİKAYESİ – ZÜLFÜ LİVANELİ

NOT: KİTAPLARIN İÇİNDEN EN AZ ÜÇ TANESİ OKUNACAKTIR.

2. Ceyhun Atuf Kansu'nun“Balım Kız Dalım Oğlan” deneme kitabını okuduktan sonra en az 3 sayfa olacak şekilde bir tane deneme örneği yazınız. Not: Yazım kurallarına ve noktalama işaretlerine dikkat ediniz.

"Arkadaşlar, aşağıdaki kitaplardan birini seçerek dikkatle okumanızı ve bir kitap tanıtımı yazmanızı istiyorum. Kitap tanıtımında ilk önce “künye” olur; yani sırasıyla kitabın başlığı, yazarı, yayınevi ve yazım yılı. Bu bilgilerden devamla okuduğunuz kitabın yazarının yaşamını ve mesleki hayatını araştırarak tanıtmanızı; daha sonra kitabın temel tezini – yani yazarın kitapta hangi tezi savunduğunu, romansa yazarın neyi anlatmak istediğini açıklamanızı istiyorum.
Kitap Önerileri
1) Azizler ve Alimler – Terry Eagleton – Agora Kitaplığı Yayınevi
Yaşayan en büyük düşünürlerden olan Eagleton’ın ilk ve tek romanı olan Azizler ve Alimler’de, birbirinden oldukça farklı tarihi figürler ilginç bir rastlantı sonucu İrlanda’daki bir balıkçı kulübesinde bir araya gelir ve tartışmaya başlarlar. Bunlardan biri ünlü Wittgenstein, diğeri ise onunla yolculuk yapan Mihail Bahtin’dir. Wittgenstein “sınırlı insan aklından ve dilin iletişimi sınırlamasından” bıkmış; Bahtin ise 1917 Devrimi’nde aradığını bulamamış ve kendini “yemeğe vermiştir.” Soyut ideallerinde aradıklarını bulamayan iki karakter, Ulysess romanından çıkıp gelen Leopold Bloom ile tanışır. Daha sonra balıkçı kulübesinde, Büyük Britanya Krallığı’na karşı savaşan ve “esir düşmeye hazırlanan” İrlanda Cumhuriyet Ordusu komutanı James Connolly ile karşılaşırlar ve sohbete başlarlar: “Hristiyanlık İsa’nın idealleri üzerine mi yoksa ölüsü üzerine mi inşa edildi? Kitleleri harekete geçiren, canlı kanlı insanlar mıdır yoksa şehitler mi?”
2) Türkiye 1643 Goşa’nın Gözleri – Oktay Özel – İletişim Yayınları
Osmanlı arşivinin en önemli kaynaklarından defterler konusunda uzman olan Oktay Özel’in romanında, 17. Yüzyıl Anadolu’sunun çarpıcı bir hikayesini buluruz. Celali İsyanları nedeniyle darmadağın olmuş bir kırsal kesimden büyükşehirlere göç; kişisel dramlar ve bireyleri çevreleyen ve tamamen habersiz olunan tarihsel/iklimsel koşullar çarpışırken gerçekleşir ve ortaya muazzam bir roman çıkar.
3) Hayvanlardan Tanrılara Sapiens – Yuval Noah Harari – Kolektif Kitap
Harari’nin çok tartışma yaratan kitabının en büyük özelliği şu olsa gerek: İnsanoğlunun bugünü ve geleceği tartışmalı ve tehlikeli hale geldikçe, insan olmanın ne anlama geldiğini geçmişe bakarak yeniden yanıtlamaya çalışırız. Bu kitap da 21. Yüzyıl’da bu tarz “zor sorular” için bir başucu eseri niteliğinde. Akademisyen tarihçilerin cevaplamaktan kaçındığı birçok soruyu cesurca ele alan bu kitapta insan olmak ile Homo Sapiens olmak arasındaki farkı açıkça görüyoruz: İnsanoğlu kaderi ve geleceği baştan belirlenmiş, yarattığı kültürle nevi şahsına münhasır bir canlı mıdır yoksa gezegenin tamamını ele geçirmiş, kafası karışık bir biyolojik tür müdür? Bu sorunun, yanıtlanmasa bile yalnızca sorulması bile tüm bakış açınızı değiştirecek.
4) Gökkuşağını Çözmek – Richard Dawkins – Kuzey Yayınları
Dawkins bu kitabında Aydınlanma Çağı’ndan beri sık sık sorulan, Romantizm akımının doğuşuna neden olmuş bir soruyu yanıtlamaya girişiyor: Evrenin sırrının, doğadaki düzenin ve her şeyin cevabının çözülmesi insan hayatındaki heyecanı öldürüp bizi makineleştirir mi? Yoksa bizi çevreleyen dünyanın gizemine eriştikçe önümüzde yepyeni sorular, insanoğlu için taptaze maceralar mı belirir? Kitaba adını veren “sırrı çözülmüş gökkuşağı”, ünlü İngiliz şair Keats’in bir şiirinden alınmış ve evrene benzetme olarak kullanılmış. Dawkins’e göre, gökkuşağının oluşumunun bilimsel aşamalarını çözmek onun verdiği heyecanı ve ilhamı azaltmaz; bilakis, onu yepyeni bir çerçeveden görmemizi sağlar.
5) Mülksüzler – Ursula Le Guin – Metis Yayınları
2018 yılında aramızdan ayrılan büyük yazar, feminist ve aktivist Le Guin’in muazzam eseri Mülksüzler bir bilim kurgu romanı. Bu kısa kurgu eserin içine çok fazla soru sığdırılmış: Bireyin toplum içindeki yeri nedir? Kamusal düzen kişisel yaratıcılığa köstek mi olur destek mi? Roman, yazıldığı dönemdeki Soğuk Savaş atmosferinden ilhamla birbirinin zıddı iki dünya arasında sıkışmış, ikisine de ait olamayan ve kişisel özgürlüğünü, benliğini her iki dünyadan da sıyrılmakta bulan bir karakter üzerinden kurgulanıyor ve birey olmanın ne demek olduğunu düşündürüyor.
6) Aydınlanma – Lloyd Spencer, Andrzej Krauze – NTV Yayınları
“İnsan aklının büyük destanı” olarak nitelenen Aydınlanma akımı, tartışmasız bir şekilde günümüz dünyasını oluşturur. Kentleşme, sanayileşme, bilimsel keşifler, toplumsal alt üst oluşların arka planında hep bu düşünce vardır: İnsan aklı bir gün evrenin tüm sırlarını çözecek, akıl-dışı tüm inanç ve düzenler yerle bir olacak ve “bilinçten ibaret insan” geleneksel tüm kurumların yerini alan yenilikler yaratacak. Bu akım sanatta, felsefede, siyasette, orduda, kişisel ilişkilerde; yani insanlığın tüm alanlarında yankı buldu. Bugünü anlamak için, Aydınlanma düşüncesini anlamak şarttır ve çizgi-roman şeklinde yayımlanan bu kitap başlangıç için kesinlikle ideal.
7) Romantizm – Duncan Heath, Judy Boreham – NTV Yayınları
Bir önceki kitabın tanıtımında yazılan her şeyi unutun; Romantik düşünür ve sanatçılara göre insan aklı sınırlıdır; dolayısıyla evrenin, toplumun ve bireyin özündeki büyüye asla erişemez. Romantik sanatçılar, fabrika bacalarının kent silüetlerini ele geçirdiği bir dönemde doğaya; toplumsal düzenin bireyi sildiği bir dünyada kişinin iç dünyasına yöneldiler. Ortaya muazzam mimari eserler, anıtsal romanlar ve en duygulu şiirler çıktı; fakat maalesef günümüz dünyasını kasıp kavuran ırkçılık da romantizmin bir ürünüydü. Aydınlanma ve Romantizm kitaplarını sırayla okuduktan sonra dünyaya bakışınızın değişeceğinden eminim.
8) Gülün Adı – Umberto Eco – Can Yayınları
Gelmiş geçmiş en entelektüel tarihçi olan Umberto Eco’nun, filmi de çekilen anıtsal romanı bir Orta Çağ manastırındaki cinayet soruşturmasını ele alıyor. Eserin baş karakteri ampirik, yani deneyselci bir İngiliz; karşısında ise tutucu, yüzlerce yıllık Katolik manastır geleneklerini devam ettiren bir dünya var. Cinayet çözülürken, Eco usta bir yazarın yapması gerektiği gibi bireylerin üzerinden bütün bir Orta Çağ düşüncesini çözümler. Baş karakter Baskerville’li William soruşturmasını yürüttükçe Papa ve İmparator arasındaki yetki kavgası, manastırdaki günlük yaşam, sabah ve akşam ayinlerinin esas anlamı ortaya çıkıyor. Özellikle Orta Çağ Avrupa kültürü üzerine uzmanlığıyla tanınan Eco’nun tüm birikimini tek bir kurguda birleştiren bu kitabını, söz konusu dönemin meraklıları ve edebiyat severler için şiddetle tavsiye ederim.

A3 BOYUTUNDA TÜRKİYE SİYASİ DİLSİZ HARİTA HAZIRLANARAK İLLERİN YERLERİ ÇALIŞILACAK ÇEVRE SORUNLARI ÜZERİNE MAKALELERİN TARANARAK ÇEVRE SORUNLARININ ÇÖZÜMÜ İE İLGİLİ YENİ YAKLAŞIMLAR ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME YAZISI YAZINIZ. RÜZGARI DİZGİNLEYEN ÇOCUK FİLMİ İZLENECEK VE İKLİM,SOSYAL-TOPLUMSAL,EKONOMİK VE SİYASİ AÇIDAN DEĞERLENDİRMESİ YAPILACAK.(KISA BİR YAZI ŞEKLİNDE) NİTELİK SORU BANKASI TAMAMLANACAK

Günümüzde varlığını sürdüren dinleri genel özellikleriyle (tarihçesi, kutsal mekanlar, ritüel ve semboller, benzer ve ayırt edici özellikleri, dünya üzerindeki dağılımı, inanç esasları, önemli gün ve dini bayramları) ile birlikte ele alarak güzel bir sunum hazırlayınız.

Arkadaşlar, aşağıdaki kitaplardan birini seçerek dikkatle okumanızı ve kitap ile felsefe arasında bağlantı oluşturacak bir yazı yazmanızı istiyorum.

1) Bir Çift Yürek – Marlo Morgan: Etkileyici bir dili olan kitabın ana fikri; aslında hepimiz et ve kemiğe sahibiz, bizi birbirimizden ayıran tek fark ise taşıdığımız yürek. Çünkü insanların karakterleri, merhametleri, insana, doğaya ve canlıya olan saygısı yüreklerindeki sevgiyle ölçülür. İnsana üzerinde yaşadığımız dünyada neyin önemli neyin önemsiz olduğunu hatırlatan bir kitap.

2)Beyaz Zambaklar Ülkesinde: Rus edebiyatının önde gelen yazarlarından olan Grigory Petrov, Beyaz Zambaklar Ülkesinde kitabını, 1923 yılında yayınladı. Seyahatname türünde olan eser, Petrov’un Finlandiya seyahatlerinde tuttuğu notlardan oluşuyor.Kitabı değerli kılan diğer bir özelliği ise, Mustafa Kemal Atatürk’ün askeri okulların müfredatında bu kitabın okutulmasını emretmesidir.

3)The Secret – Sır – Rhonda Byrne : The Secret, aynı zamanda felsefe ve spiritüalizm türünde yazılmış bir eser. İnsan ve toplum konularına değinen kitap hem felsefi türde hem de kişisel gelişim türünde kendini ispatlamış, çok başarılı bir eser.

4)Yabancı – Albert Camus: Albert Camus’un 1942 yılında yayınlanan Yabancı isimli kitabı varoluş felsefesi hakkında bilgi veren ve aynı zamanda müthiş bir kurguya sahip polisiye kitabıdır.

5)Bulantı – Jean-Paul Sartre: 20. yüzyılın en önemli eserlerinden biri olarak kabul edilen Bulantı, 1938 yılında yayınlandı. Kitaba adını veren bulantı kavramı, Jean-Paul Sartre’nin varoluş felsefesini ifade etmektedir. Felsefe tarzında olan roman aynı zamanda edebi değeri açısından da dikkat çekmiştir. Öte yandan romanda işlenen konu, toplum karşıtı düşünceler ve nevrotik bir kaçış olarak değerlendirilmesi, büyük eleştiriler almasına sebep oldu.

 • 9TH AND 10TH GRADERS: DURING THIS SUMMER HOLIDAY, YOUR SOLE GOAL IS TO PICK A NETFLIX SERIES YOU REALLY ENJOY AND MAKE SHORT SUMMARIES OF EACH EPISODES AS YOU PROGRESS THROUGH THE SERIES. THE SUMMARIES SHOULD INCLUDE BRIEF EXPLANATION OF THE MAIN EVENTS IN EACH EPISODES THE CHARACTERS OR NEW CHARACTERS INTRODUCED. THE PLOT AND SCENES YOU HOPED COULD HAVE BEEN DIFFERENT OR WISH TO CHANGE.
 • SHOULD BE SUBMITTED BEFORE THE NEW SEMESTER BEGINS/MS WORD MICROSOFT IS ACCEPTED AND YOU CAN ALSO SUMMIT HAND WRITTEN SUMMARIES.

12. Sınıflar - MF

ACİL YAYINLARI PROBLEM FASİKÜLÜNÜN TAMAMI ÇÖZÜLECEK.

 • *FİZİK TYT RİTİM BİLGİ SARMALI isimli kitaptan aşağıda sıralanan konuların testleri çözülecek; - Isı ve Sıcaklık -Düzgün doğrusal hareket -Optik

 

KİMYA TYT RİTİM BİLGİ SARMALI SORU BANKASI
ATOMUN YAPISI (100 SORU) 
PERİYODİK CETVEL(100 SORU) 
KİMYASAL TÜRLER ARASI ETKİLEŞİMLER (100 SORU) 
KİMYANIN TEMEL KANUNLARI VE KİMYASAL HESAPLAMALAR (100 SORU) 

BİYOLOJİ TYT RİTİM BİLGİ SARMALI SORU BANKASI
CANLILARIN TEMEL BİLEŞENLERİ
CANLILIĞIN TEMEL BİRİMİ HÜCRE
HÜCRE
KONULARININ TESTLERİ ÇÖZÜLECEK.

HIZ YAYINLARI TYT TÜRKÇE SORU BANKASI 
SAYFA 9- 86 
SAYFA 89- 122/ 143- 152 

12. Sınıflar - TM

ACİL YAYINLARI PROBLEM FASİKÜLÜNÜN TAMAMI ÇÖZÜLECEK.

 

HIZ YAYINLARI TYT TÜRKÇE SORU BANKASI 
SAYFA 9- 86 
SAYFA 89- 122/ 143- 152 

ÜÇDÖRTBEŞ AYT EDEBİYAT SORU BANKASI 
SAYFA14- 47 
SAYFA54-61
SAYFA96- 114
SAYFA126- 167
SAYFA242- 245
SAYFA264- 277
SAYFA304- 311

 

BİLFEN TYT TARİH SORU BANKASI 1.BÖLÜM TAMAMI ÇÖZÜLECEKTİR.

 

3D TYT SORU BANKASI
SAYFA71-162

8. Sınıflar

[supsystic-tables id=3]

7. Sınıflar

6. Sınıflar

5. Sınıflar