Zaferin Simgesi:
Defne Tacı

Antik Yunan’da olimpiyatları kazanan kişiye defneden yapılma bir taç takılırdı. Arkeolojik kazılardan çıkan Apollon heykellerinin başında hep defneden bir taç bulunurdu. Antik hikayelerde zafer denilince akla gelen defne tacının hikayesi ne peki?

Antik Yunan mitlerine göre, okçuluk yeteneğiyle bilinen, güneşin, müziğin, kehanetin, şifanın ve salgınların tanrısı Apollon, Aşk Tanrısı Eros’un okçuluğuyla alay etmiş, onu küçük görmüştür. Buna sinirlenen Eros ise intikam için fırsat kollamaya başlamıştır.

Apollon, ormanda lirini çalarken bir deniz tanrısı olan Peneus’un kızı Daphne’yi görür. Bunu fark eden Eros ise intikamını gerçekleştirmek için eline biri sonsuz aşk ve tutku veren biri ise aşktan soğutan iki ok alır ve sonsuz aşk veren oku Apollon’un kalbine fırlatır. Diğer okunu ise su perisi Daphne’ye fırlatan Eros’un intikam planı işlemeye başlar.

Apollon, Daphne’ye sırılsıklam aşık olmuş ve onun peşine düşmüştür. Daphne ise Apollon’dan köşe bucak kaçıyor ve Apollon’un aşkını reddediyordur. Yine Apollon’dan kaçarken bu sefer yakalanacağını fark eden Daphne, kimi hikayeye göre Toprak Ana Gaea’dan kimi hikayeye göreyse babası Peneus’tan yardım ister. Onun yardım çağrısına kulak veren Gaea ya da Peneus Daphne’yi oracıkta bir ağaca, Defne Ağacı’na dönüştürür.

Kimi söylentiye göre bu yenilgiyi kabullenemeyen Tanrı Apollon ağacın bir dalını alıp kalanını yakmıştır ve Defne Ağacı’ndan bir dal alıp bunu başına takıp “Kazanılan zaferlerin simgesi ve onları ölümsüz kılan baştaki zafer tacıdır.” demiştir. Kimi söylentiye göreyse Apollon ağaca sarılıp onu çok sevdiğini ve sonsuza dek yaşatacağını söyler ve ağacın dalından bir taç yapar.

Bu iki söylentinin ortak sonucu ise defne yapraklarından yapılma bir tacın zaferi simgelediğidir. Öyleki zaferleriyle dillere destan Roma İmparatoluğu’nun bayrağında bir defne tacı bulunması bir tesadüf değildir.

Sıla Kaya

 

tr.m.wikipedia.com

fwmail.net

yunanmitolojisi.blogspot.com